Genel Müdür Mesajı

2017 yılında ülkemizin elektrik üretimi 2016 yılına göre % 9,4 artış göstererek 295,51 milyar kWh olmuştur. Bu üretime karşılık elektrik tüketimi ise % 7,3 artışla 294,94 milyar kWh olmuştur.

 

2016 yılında 44.734 MW olan puant talebi ise % 6,5 artarak 47.660 MW olarak gerçekleşmiştir.

 

Ülkemizin kurulu gücü ise 2017 yılında devreye alınan yeni santraller ile 85.200 MW’ a ulaşmıştır.

 

Ülkemizde 2017 yılında enerji talebi bir önceki yıla göre artış göstermiştir. Ancak, bir önceki  yıldan gelen kurulu güç fazlalığı ve 2017 yılında devreye giren yeni üretim tesislerinin sunmuş olduğu arz kapasitesi nedeniyle elektrik fiyatlarında beklenen artış gerçekleşmemiştir.  

 

Şirketimizin üretim portföyünün büyük bir yüzdesinin yenilenebilir kaynaklardan olması dolayısıyla YEKDEM kapsamında satılması nedeniyle, arz fazlasının fiyatlar üzerinde yarattığı baskıyı minimize etmiştir. Ancak, gelişen bu piyasa koşullarında oluşan Elektrik Enerjisi birim fiyatlarına göre, DOĞALGAZ SANTRALLARINDA GİRDİ MALİYETİNİN YÜKSEK OLMASI NEDENİYLE İŞLETMESİNİN FİZİBİL OLMADIĞI, Ostim Doğalgaz Kombine Çevrim Elektrik Santralında üretim faaliyeti tamamen sonlandırılmıştır. Bu durumun şirketimizin üretimden satışlardaki performansına olumsuz yönde önemli bir etkisi olmamıştır.

 

Yurtdışı iştirakimiz olan AYEN AS ENERGJI SHA.’ ya ait Fan Irmağı Havzası Hidroelektrik Santralları kapsamında bulunan 34 MW kurulu gücündeki PESQESHIT HES üretime devam etmekte olup, aynı proje kapsamında inşaatı devam eden 75.71 MW kurulu güce ve yıllık 228.846.000 kWh elektrik enerjisi üretim kapasitesine sahip, 92 metre gövde yüksekliğindeki Fangut HES Elektrik Enerjisi Üretim tesisinin test çalışmaları bitirilmiş olup; tesis 01.12.2017 tarihi itibarı ile ticari işletmeye açılmıştır.

Aynı zamanda, Aralık 2017 içerisinde, Fangut Barajının Kuyruk suyundan beslenen 1 MW kurulu gücündeki Kuyruk Suyu santrali de işletmeye alınmıştır.

 

Bunlara ek olarak, Arnavutluk Cumhuriyeti Enerji ve Endüstri Bakanlığı tarafından İHALESİ YAPILAN  Yap-İşlet-Devret modeli ile tesis edilecek olan 111 MW kurulu gücünde,366,6 milyon kWh elektrik enerjisi üretim kapasiteli HES-Kalivac Hidroelektrik Projesine ŞİRKETİMİZ TARAFINDAN VERİLMİŞ OLAN TEKLİF UYGUN BULUNMUŞ OLUP, sözleşme görüşmeleri devam etmektedir.

 

Bu santrallerimizde üretilen Elektrik Enerjisi, Arnavutluk, Sırbistan ve Slovenya’da kurulmuş bulunan ticaret şirketlerimiz VASITASI ile Avrupa’ya pazarlanmaktadır.

 

Özellikle ARNAVUTLUKTAKİ SANTRALLARIMIZIN DEVREYE GİRMESİ İLE ŞİRKETİMİZ, Orta ve Güneydoğu Avrupa’da sektördeki yerini ve etkinliğini ARTTIRMAYI  hedeflemektedir.

 

2017 yılı sonunda ,Bağlı Ortaklığımız, Aksu Temiz Enerji Elektrik Üretim A.Ş.’deki hisselerimiz İştirak Satışı Yöntemi ile satılmış olup; şirketimizin mali yapısını olumlu etkilemiştir.

 

AYEN ENERJİ olarak mevcut yatırımlarımıza ve yeni yatırım imkânları üstünde çalışmalarımıza devam etmekteyiz.

                                                                                                         

  Fahrettin Amir ARMAN
    Genel Müdür