Ayen Enerji A.Ş

    • Temiz bir dünya için yenilenebilir enerji...

Tedarik Lisansı sahibi şirket nedir? Ayen Enerji Tedarikçi midir?

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) tarafından, elektrik enerjisinin toptan veya perakende satılması, ithalatı, ihracatı ve ticareti faaliyetleri ile iştigal edebilme yetkisi verilmiş tüzel kişiliklerdir.

Evet, Ayen Enerji A.Ş.’nin %99.9 pay oranına sahip olduğu Ayen Elektrik Ticaret A.Ş. tedarik lisansına sahiptir.


Serbest Tüketici kimdir? 

İletim Sistemine doğrudan bağlı olan tüketiciler ve enerji tüketimleri her yıl EPDK tarafından belirlenen tüketim limitlerine eşit veya limiti geçen her tüketici serbest tüketici olabilme hakkına sahiptir.


Serbest Tüketici Limiti nedir?

EPDK tarafından, 2014 yılı için belirlenen Serbest Tüketici limiti 4500 kWh/yıl’dır. Bu miktar ortalama fatura bedeli olarak aylık 135 TL’ye denk gelmektedir. 


Ayen Enerji’den elektrik almak bana nasıl fayda sağlayacak?

Ayen Enerji kendi ürettiği ve piyasadan uygun koşullarda tedarik ettiği elektriği müşterilerine TEDAŞ tarifelerinden çok daha uygun fiyatlara satma imkânına sahiptir.


Serbest Tüketici olmak için ne gibi belgeler istiyorsunuz?

Vergi Levhası Fotokopisi, şirketler için İmza Sirküsü / şahıslar için Kimlik fotokopisi ve önceki dönemlere ait elektrik faturası gerekmektedir.


İndirimli elektrik enerjisi nasıl verilir? İndirim oranı nasıl hesaplanır?

Tedarik şirketleri EPDK tarafından yılda 4 defa açıklanan elektrik tarifeleri üzerinden indirim verirler. İndirim oranı Perakende Tek Zamanlı Enerji Bedeli veya Perakende Çok Zamanlı elektrik tüketimi olması durumunda; gündüz, puant veya gece dönemlerinde ayrı ayrı indirim verilebilmektedir. İndirim oranı belirlenirken, tüketim profilleri ve elektrik tüketimi dağılımı temel alınır.


İndirim sadece Elektrik Tarifesi üzerinden mi olmaktadır?

Hayır, dilerseniz sabit fiyat üzerinden de anlaşmalarımız mümkündür. Böylece hiçbir şekilde olabilecek zamlardan etkilenmezsiniz.


Tarifeler ve fiyat değişiklikleri anlaşmamıza ne şekilde yansıyacak?

Elektrik tarifeleri, üçer aylık dönemlerde EPDK tarafından belirlenmekte ve yayınlanmaktadır. Tüketicinin birim fiyatı mevcut tarifesi üzerinden yapılacak indirim oranları oluşmaktadır. Mevcut tarifedeki fiyat değişiklikleri serbest tüketici ile yapılan aktif elektrik enerjisi satış sözleşmesinde belirtilen oranlarda birim fiyata yansıtılmaktadır. Tarifelerin değişmesi durumunda mevcut indirim oranı ile yeni tarife üzerinden birim fiyatınız belirlenecektir. Böylece her durumda avantajınız devam edecektir.


Ayen Enerji ile çalışırsam faturalarımı yine Tedaş'a mı ödeyeceğim?

Faturalarınız Ayen Enerji tarafından kesilecektir. Ödemeleriniz de doğal olarak Ayen Enerji’ye olacaktır.

Faturalarınızı, fatura üzerinde belirtilen ve sizlere de ayrıca bildirilen bankalara havale ve EFT yolu ile ödeyebileceğiniz gibi; anlaşmalı bankalarımıza otomatik ödeme talimatı vererek de ödeyebilirsiniz.


Özel tedarikçiden elektrik almaya başlamadan önce veya başladıktan sonrası için teknik olarak bir değişiklik yapılmasına gerek var mı? 

Teknik olarak hiçbir değişiklik yapılmasına gerek yoktur. Sadece sayaçların ilgili mevzuata göre elektronik olması yeterlidir.


Bir önceki elektrik tedarikçime borcum olması durumunda Ayen’e abone olabilir miyim?

Ayen ile serbest tüketici sözleşmesi yapabilmeniz için önceki tedarikçinize olan borcunuzun ödenmiş olması gerekmektedir.


Kullandığımız elektrik enerjisinin kalitesi değişecek midir?

Elektrik size ulaşırken mevcut iletim ve dağıtım hatları kullanıldığı için kullandığınız elektriğin kalitesi aynen korunacaktır.


Tüketimim nasıl tespit edilecektir? 

Sayaç okuma işlemleri bugün olduğu gibi yine dağıtım şirketi yetkilileri tarafından yapılacaktır. Dağıtım şirketi yetkililerinin yapmış oldukları okuma sisteme tüketim olarak girilecek ve buna bağlı olarak faturanız Ayen Enerji tarafından kesilecektir.


Serbest Tüketiciliğe geçiş hangi dönemlerdedir? (PMUM Kayıt Süreci)

Görevli Dağıtım şirketinden elektrik temin eden Serbest Tüketicilerin kayıt başvuruları, her ayın 6’sından önceki son işgününe  kadar Piyasa Mali Uzlaştırma Merkezi’ne (PMUM) yapılmalıdır. 

Tedarik lisansı sahibi bir şirketten elektrik temin eden tüketiciler, Ayen Enerji A.Ş’den elektrik temini için, ilgili firma ile olan sözleşmesini  sonlandırmak durumundadır. Sonrasında her ayın 10’undan önceki son işgününe kadar başvuru işlemlerinin PMUM’a yapılması gerekmektedir. 

Her iki durum için de, ilgili tedarikçi firmanızın geçmiş döneme ait borcunuzun olmadığına ve Piyasa Mali Uzmanlaştırma Merkezi’nin ( PMUM) Serbest Tüketici tanımına uygunluğunuzun onay tarihi, başvuru yapılan ayın 23’ünden önceki son işgünüdür.


Ayen Enerji ile aramızda herhangi bir sözleşme olacak mıdır?

İndirim oranında anlaşılması durumunda müşteri Ayen Elektrik Ticaret A.Ş şirketiyle sizin de güvenceniz olması açısından elektrik satış anlaşması imzalamaktadır.


Firmanızdan elektrik tedarik edebilmem için ne yapmalıyım?

Ayen Elektrik’e yıllık elektrik tüketim miktarınız ve son faturanız gibi bazı bilgileri iletmeniz gerekmektedir. Daha sonra elektrik satış ekibimiz sizinle en kısa sürede irtibata geçerek fiyat teklifinizi sunacaktır. 

 
3WTURK CMS v8.3.1